Raport Obywatele Rowerzyści

Czym jest deliberacja, partycypacja i konsultacje społeczne. W jaki sposób powszechnie dostępne narzędzia internetowe można użyć do pozyskania informacji o potrzebach wielu mieszkańców. Jak, kiedy i kogo badać za pomocą ankiet, w szczególności internetowych, kiedy każdy z nas otrzymuje wiele próśb o wypełenienie kwestionariuszy. Kiedy mieszkańcy mogą, a kiedy powinni zabrać głos w sprawach dotyczących infrastruktury rowerowej.

Na te kwestie odpowiedź znajdziecie w raporcie przygotowanym przez nas na zakończenie projektu. Nie jest to zwykły raport z suchymi danymi. To punkt wyjścia. Przez cały rok 2013 prowadziliśmy Krakowski Dialog Cykliczny, aby w kolejnych latach, począwszy od roku 2014 nasze miasto zmieniało się na przyjazne dla mieszkańców i mieszkanek, dla rowerzystów i rowerzystek, ale też dla pieszych, osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji aby stwarzało przestrzeń dla poprawy jakości życia nas wszystkich, nie wyłączając kierujących samochodami, którzy też są pieszymi, jak tylko opuszczą pojazd.

Krakowski Dialog Cykliczny to tylko początek zmian w naszym mieście. Fala otwierania się metropolii i tworzenie dobrych przestrzeni dla ludzi, rozlewaja się w Europie i na świecie. Przykłady się mnożą, dobrych przestrzeni przybywa każdego roku. Władze Nowego Jorku przekształcają przestrzenie na przyjazne pieszym i rowerzystom (Times Square, Madison Square), Kopenhaga od dekad jest wzorem dla wielu miast, Paryż z systemem roweru publicznego Vélib’ jest już naśladowany, Berlin spowalnia ruch kołowy (tempo 30 km/h). Czas by Kraków też proponował światu dobre rozwiązania, a jeśli nie jesteśmy jeszcze na to gotowi, zarządzajmy miastem tak, abyśmy się nie wstydzili, że w nim mieszkamy.

Zachęcamy do lektury raportu Obywatele Rowerzyści. Wydrukowany egzemplarz można otrzymać wysyłając email na: malochleb(at)gmail.com, podając dokładny adres, pod który chceci otrzymać publikację (format A4 – ilość egzemplarzy ograniczona, wysyłka tylko na obszarze Polski).