Jak można naprawiać miasto?
Na początek optymistyczny przykład. Na ulicy Piotra Michałowskiego ZIKiT wytyczył kontraruch (dzięki!), umożliwiający jazdę od Karmelickiej do Czarnowiejskiej. Niestety nie pojawiły się tabliczki „nie dotyczy rowerów” pod zakazami skrętu na Karmelickiej. W rezultacie wjazd rowerem z Karmelickiej nadal był nielegalny.
Wysłałem więc mejl do ZIKiTu* (sekretariat@zikit.krakow.pl *) odpowiedzialnego w Krakowie za utrzymanie dróg publicznych, w tym znaków drogowych.
„Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Od strony centrum nie jest możliwy legalny skręt w Michałowskiego która jest dwukierunkowa dla rowerów. Ten sam problem jest przy skręcie od strony zachodniej.
lokalizacja: https://www.openstreetmap.org/?mlat=50.06676&mlon=19.92909#map=19/50.06676/19.92909
Z poważaniem,
Mateusz Konieczny”
załączyłem też zdjęcia, w tym poniższe
W kilka dni później brakujące znaki się pojawiły na zakazach skrętu z obu stron:
Warto zgłaszać drobne sprawy jak wadliwe znaki, dziury w drodze. Są one zazwyczja po prostu nieznane zajmującym się danym tematem urzędnikom.
Co wystarcza by taki mejl był przydatny:
- krótki opis problemu
- podanie lokalizacji (ja podaję zawsze link do miejsca na mapie, ale można to zrobić też opisowo)
- załączenie zdjęcia
Mejla następnie wysyła się na sekretariat@zikit.krakow.pl * czyli na mejl ZIKiTu który zajmuje sie niemal wszystkimi sprawami związanym z infrastrukturą transportową w Krakowie. Są pewne wyjątki, pierwszy to rośliny, w tym przycinanie takich które zarastają drogi dla rowerów, jest to obsługiwane przez Zarząd Zieleni Miejskiej a sekretariat@zzm.krakow.pl to ich ades mejlowy. Drugi wyjątek to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji które powinno reagować na zgłoszenia o zapadniętych lub wystających studzienkach kanalizacyjnych (okrągłych, kwadratowe obsługuje ZIKiT) pod adresem biuro@mpwik.krakow.pl.
Zachęcam do zgłaszania problemów o których wiemy. Jeśli jest jakaś sprawa która cię od dawna irytuje a powinna być prosta do poprawienia – wsiądź na rower, pojedź na to miejsce, zrób zdjęcie i wyślij mejla.
Jeśli sprawa w jakichś sposób zagraża zdrowiu/życiu warto o tym wspomnieć już w tytule mejla, takie sprawy załatwiane są dużo szybciej.
W przypadku gdy sprawa jest pilna z innych przyczyn, dotyczy na przykład partactwa w czasie trwających robót budowlanych też warto o tym wspomnieć.
Alternatywą dla zgłoszeń mejlowych jest ePuap. ePuap jest niestety państwowym systemem informatycznym i wymaga dużo zbędnej obsługi – zarówno po stronie zgłaszającego jak i odbierającego pisma. Jego główną zaletą jest to że wysyłane nim wiadomości są pismami urzędowymi. Oznacza to że urząd ma obowiązek odpowiedzi w ustalonym terminie a jego przekroczenie to łamanie prawa. Jego wykorzystanie ma sens jeśli urząd uparcie ignoruje mejle lub odmawia udzielenia jakiejś informacji. Jest on szerzej opisany w starym ale aktualnym artykule na ibikekrakow.
Oczywiście, nie ma co oczekiwać że wysłanie mejla do ZIKiTu odblokuje sprawy na które nie mają wpływu. Chodzi tu np. o przeznaczenie pieniędzy na duże inwestycje, tu decyzje podejmują władze miasta. Wpływ na to mają prezydent miasta który przedstawia projekt budżetu miasta i radni którzy mogą go w pewnym zakresie zmienić. To do nich należy decyzja czy pieniądze wydane zostaną na coś sensownego jak infrastruktura rowerowa czy zmarnowane. Na przykład na budowę dwóch osobnych stadionów położonych tuż obok siebie za ponad 700 milionów złotych. Jak doprowadzić do tego by władze podejmowały sensowniejsze decyzje to temat na osobny artykuł.
Ja na ogół wysyłam mejle w sprawach takich jak brakujące „nie dotyczy rowerów” na zakazach skrętu w istniejące już kontrapasy, dziury w drogach, zniszczone znaki drogowe, brakujące kosze na śmieci, zapadnięte studzienki kanalizacyjne, wraki rowerów wykorzystywane jako stojaki na reklamy, brakujące „nie dotyczy rowerów” pod znakami „ślepa droga” czy reklamowe naklejki na barierkach energochłonnych przy drogach.
Optymistyczny przykład na początku był możliwy ponieważ według projektu kontraruchu te tabliczki miały tam zawisnąć, a z jakichś przyczyn nie zostały zamontowane.
Czasem jednak, zwłaszcza przy większych zmianach, przeoczenia są już w projekcie. Wtedy dodanie brakującej tabliczki oznacza że:
- trzeba sporządzić nowy projekt oznakowania (a czasem sekcja rowerowa na pilniejsze sprawy do załatwienia)
- projekt jest zatwierdzony przez przełożonego w ZIKiT
- projekt jest opiniowany przez policję (mają 30 dni na odpowiedź)
- jeśli projekt dotyczy drogi wojewódzkiej to projekt trafia do urzędu marszałkowskiego (i może swoje odczekać)
- jeśli projekt dotyczy drogi krajowej to trafia do GDDKiA
- na koniec projekt trafia do Sekcji Utrzymania Oznakowania – która montuje znaki drogowe
Powoduje to że nawet w oczywistych sprawach trzeba czasem trochę poczekać na efekty. Jednak jeśli kilka miesięcy minęło a zmian nie widać – warto wysłać mejla ponownie. Jest to zresztą powód dla którego wolę go niż zgłoszenia telefoniczne, z mejlem bardzo łatwo wykonać powtórne zgłoszenie w danej sprawie.
Na koniec drugi przykład, wysłałem mniej więcej taki mejl do ZIKiTu* (sekretariat@zikit.krakow.pl *):
„Szanowna Pani/Szanowny Panie,
Podczas trwających właśnie prac budowlanych na Racławickiej kładziony jest nowy asfalt. Niestety, spartaczono przejazd rowerowy i jest tam niezerowy krawężnik.
Prace się jeszcze nie skończyły, może da się to jeszcze odkręcić?
lokalizacja: https://www.openstreetmap.org/?mlat=50.0761&mlon=19.9197#map=16/50.0761/19.9197
z poważaniem
Mateusz Konieczny”
Załączyłem poniższe zdjęcie:
Ze względu na to że sprawa była rzeczywiście pilna wysłałem go z tytułem „[Pilne – partactwo podczas trwającej jeszcze budowy] >0 krawężnik na Racławickiej x Młynówka„. Sekcja rowerowa ZIKiTu sprawnie zadziałała, w wyniku interwencji ZIKiTu krawężnik został od razu poprawiony.
PS: Jak uzyskać linki z zaznaczeniem konkretnego miejsca. Ja robię to tak:
- Wchodzę na https://www.openstreetmap.org/
- Wybieram przycisk po prawej
- Zaznaczam opcję „Dołącz pinezkę”
- Przesuwam, zbliżam/oddalam mapę aż zaznaczenie pokazuje dokładnie na lokalizację zgłoszenia
- Kopiuję link widoczny w polu tekstowym po prawej
Oczywiście każda metoda pozwalająca na dokładne ustalenie o jakie miejsce w mieście chodzi będzie dobra.
* od października 2018 roku ZIKiT zmienił się w ZDMK; e-mail: sekretariat@zdmk.krakow.pl