Stanowisko KMR w sprawie separatorów

separator na kalwaryjskiej

ul. Kalwaryjska

W związku z wprowadzeniem separatorów na ul. Kalwaryjskiej, zwracamy uwagę na następujące okoliczności:

  • Separatory znacząco utrudniają ruch rowerowy, czego przykładem są ul. Westerplatte oraz Grzegórzecka. Na ulicy z separatorem rowerzyści nie mają jak omijać pojazdów w korku, a kierujący samochodami nie mają miejsca do wyprzedzania, co powoduje konflikty i sytuacje niebezpiecznie. Na takich ulicach ruch rowerowy zanika lub przenosi się na chodniki. Ciągły separator często uniemożliwia włączenie się rowerem do ruchu na właściwy pas ruchu, zmuszając do jazdy chodnikiem. Podkreślmy: separatory powodują duże konflikty kierowców z rowerzystami i rowerzystów z pieszymi.
  • Separatory na ul. Kalwaryjskiej zostały wprowadzone z pominięciem niezbędnych zmian, o które wnioskowaliśmy w piśmie do ZIKiT z dnia 30 czerwca 2016 roku. Nie został udrożniony alternatywny ciąg ulicami Mitery i Krasickiego, zastosowano niewłaściwy separator (ciągły zamiast przerywanego). Nie zostały przedyskutowane rozwiązania alternatywne (na przykład rozcięcie w celu eliminacji tranzytu).
  • Zwracamy uwagę, że problem zatrzymywania tramwajów na ul. Kalwaryjskiej powoduje głównie geometria tej ulicy (zwężenia) oraz fazy sygnalizacji, dopiero na drugim miejscu kierujący samochodami, którzy utrudniają przejazd torowiskiem. Zastosowany separator nie likwiduje wszystkich przyczyn powstawania opóźnień tramwajów, a uderza głównie w rowerzystów.
  • Ulicy Kalwaryjska jest ulicą przede wszystkim o charakterze handlowym i mieszkalnym. Wprowadzenie separatora nadaje tej ulicy charakter tranzytowy – znacznie łatwiej jest ją obecnie przejechać tranzytem, niż np. zaparkować w celu dokonania zakupów, przekroczyć w tym samym celu (pieszo lub rowerem), dojechać rowerem do sklepu, zatrzymać się autem w celu dostarczenia towaru, czy np. załadowania cięższych przedmiotów do przewozu.

W związku z powyższymi wątpliwościami dotyczącymi skuteczności zastosowania separatorów, oraz doniesieniami medialnymi o planowanym montażu kolejnych, wnosimy o:

  • usunięcie utrudnień dla rowerzystów na ul. Kalwaryjskiej;
  • upublicznienie niezwłocznie wszystkich danych, obliczeń, szacunków, opinii, korespondencji oraz innych przesłanek, które były brane pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji, aby obliczenia i szacunki mogły zostać sprawdzone niezależnie. O upublicznienie wnosimy w trybie dostępu do informacji publicznej

Jednocześnie chcemy zapewnić, że doceniamy starania mające na celu poprawę funkcjonowania komunikacji zbiorowej, o ile są skuteczne i nie uderzają w ruch rowerowy oraz pieszy.