II Zlot Rowerów Cargo

cargo_mogilskie

Foto: Fundacja Otwarty Plan

Czy wiesz, że Twój lunch przyjechał rowerem?

Innowacyjność nie koniecznie oznacza wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii. Nierzadko ,,innowacyjne” może okazać się sięgnięcie po rozwiązania, które znali już nasi dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Tak jest na przykład z rowerami towarowymi, które już pod koniec XIX wieku były powszechnie używane do wykonywania dostaw w całej Europie, szczególnie w Danii i Holandii. Z czasem zastąpił je samochód, ale w ostatnich latach dwu- i trzykołowe rowery towarowe przeżywają swoją drugą młodość. Dość powiedzieć, że w samej Kopenhadze jeździ ich ponad 40 000. Na tym tle kilkaset polskich rowerów towarowych, w tym ok. 50-60 w Krakowie, wygląda bardzo skromnie. Mimo to codziennie możemy spotkać je na ulicach – rowery z kawą (kto jeszcze nie pił kawy z EspressoBike na Rondzie Mogilskim?), z sokami, służące do dostaw (Smokowóz!), a także coraz liczniejsze rowery służące do transportu dzieci. Różnorodność typów rowerów towarowych jest ogromna – dwu- i trzykołowe, z dużą skrzynią z przodu albo bagażnikiem z tyłu, duże i… jeszcze większe, zabierają do czworga małych pasażerów albo 100 kg ładunku.

Najbliższa okazja, żeby zobaczyć najróżniejsze rowery towarowe i porozmawiać z ich właścicielami nadarza się 1 października podczas II Zlotu Rowerów Cargo. Zapraszamy szczególnie na paradę rowerów cargo, która wyruszy spod Wawelu (Plac Wielkiej Armii Napoleona)
o godzinie 12. Następnie od 13 do 16 będziemy wszyscy wspólnie czekać na zainteresowanych na ul. Krupniczej. O godzinie 16 imprezę zakończy debata w budynku Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej nt. roli rowerów towarowych w dostawach w centrum miasta. W debacie wezmą udział przedstawiciele biznesu (firmy Smokowóz, Wrocławscy Kurierzy Rowerowi, DHL), organizacji rowerowych oraz Pan Łukasz Franek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, a także Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów w Krakowie
Pan Patrick Den Bult.

Więcej informacji i wydarzenie na facebooku

Organizatorami wydarzenia są Pierwsza Spółdzielnia Rowerowa z Krakowa, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, współorganizatorzy to Fundacja Otwarty Plan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.