Zarząd Stowarzyszenia – 06.2014-12.2015

W wyniku głosowania Walnego Zebrania do składu zarządu stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów 30 czerwca 2014 roku zostali wybrani:

Krzysztof Nil RybaKrzysztof Nil Ryba – prezes zarządu

Dziennikarz społeczny, redaktor Encyklopedii Krakowskiej Komunikacji, z wykształcenia inżynier oprogramowania i project manager. Propagator idei zrównoważonego transportu, którą jego zdaniem należy wdrażać, a nie tylko mówić i pisać o niej w kolejnych dokumentach planistycznych. Zwolennik szerokiego uprzywilejowania i priorytetów dla komunikacji zbiorowej. Zna realia poruszania się po mieście z kilku perspektywy – po Krakowie chodzi pieszo oraz jeździ w kolejności: rowerem, komunikacją miejską i samochodem. Uważa, że przez 20 lat od transformacji ustrojowej wyhodowany został w Polsce kult samochodu, a mieszkańcy miast powoli ale skutecznie ograbieni zostali z przyjaznej przestrzeni publicznej, o której przywrócenie aktywnie zabiega.
Miłośnik dwóch kółek, stref Tempo30, ściętych krawężników, asfaltu na drogach dla rowerów i wzajemnego poszanowania na drodze przez wszystkich uczestników ruchu. Jednocześnie aktywista działający na rzecz praw pieszych i niechronionych uczestników ruchu.

 

Jaroslaw_PrasolJarosław Prasoł – skarbnik zarządu

 

 

 

 

Jakub Stępak – sekretarz zarządu

Krakus i nowohucianin od urodzenia. Student Akademii Górniczo-Hutniczej, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego. W 2008 roku podczas trzydniowych odwiedzin w Warszawie po raz pierwszy uczestniczył w Masie Krytycznej (akurat powstańczej). Po powrocie do Krakowa odnalazł krakowską masę i na trwale wkręcił się w działania Krakowskiej Masy Krytycznej i Inicjatywy Kraków Miastem Rowerów. Obecny przy tworzeniu Stowarzyszenia KMR od początku zajmując się wszystkim, co pisane, lądując w końcu na stanowisku sekretarza zarządu.

 Zrezygnował z pełnionej funkcji 10 grudnia 2015 roku

 

560380_10150690801448525_514107088_nKatarzyna Anna Dyląg – członkini zarządu

Lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii, chętnie podkreśla zdrowotne aspekty codziennego korzystania z roweru, a swoją działalność w Stowarzyszeniu traktuje jak cegiełkę w budowie lepszego Krakowa. Mając za sobą doświadczenia mieszkania w USA i w Rzymie oraz liczne podróże do krajów Europy, jest przekonana, że rozwój miasta powinien być utożsamiany z wzrostem jakości życia jego mieszkańców. Z roweru korzysta od dziesięciu lat, ze Stowarzyszeniem związana od dwóch, początkowo jako koordynator Masy Krytycznej, a następnie jako członek Zarządu. Estetka, entuzjastka cycle chic, uważa, że zrównoważony transport czyni miasto ładniejszym, spokojniejszym i radośniejszym.

 

 

Marcin Dumnicki z synkiemMarcin Dumnicki – członek zarządu

Ojciec trójki dzieci, matematyk. Przez rok mieszkał w Amsterdamie, gdzie zobaczył, jak miasto powinno dbać o potrzeby transportowe mieszkańców. Rowerem jeździł do liceum, na studia i już z tego nie wyrósł. Obdarzony dużą potrzebą wolności i niezależności niechętnie korzysta z komunikacji miejskiej i samochodu, który zresztą (decyzja podjęta przez całą rodzinę) niedawno sprzedał. Dzieci wozi wielkim rowerem cargo i pokazuje uroki samodzielnej jazdy. Zwolennik wychowywania do samodzielności od najmłodszych lat, chciałby przekształcić Kraków w miasto przyjazne również kilkulatkom na rowerkach.
Alergicznie reaguje na narzekanie, lubi otaczać się osobami, które potrafią wspólnie działać. Matematyczny umysł nakazuje mu zadawać pytania o rzeczy pozornie oczywiste i odkrywać, że łamanie stereotypów daje więcej satysfakcji, niż podążanie utartymi ścieżkami.
W Stowarzyszeniu działa od pamiętnego zebrania założycielskiego, prowadząc i nagłaśniając Masy Krytyczne, edukując na wszelkie możliwe sposoby. Ostatnio filmuje umówionych i przygodnie napotkanych krakowskich rowerzystów pokazując, jak radzić sobie wśród niedostatków infrastruktury.