Projekty edukacyjne

Uwaga, projekt edukacyjny dobiegł końca i będzie wznowiony w późniejszym terminie.

Zapraszamy do udziału w projektach edukacyjnych Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.
Oferujemy bezpłatne lekcje rowerowe na wszystkich szczeblach edukacji, w tym także dla przedszkoli. Aby wziąć udział w zajęciach należy wysłać zgłoszenie na adres: edukacja@kmr.org.pl

Tematyka lekcji rowerowych prowadzonych przez Kraków Miastem Rowerów

  • zalety wykorzystywania roweru
  • porady dotyczące wyboru typu roweru, wyposażenia oraz ubioru
  • zasady bezpiecznego poruszania się i parkowania roweru
  • praktyczne porady doświadczonych rowerzystów miejskich
  • zrównoważony transport
  • informacje nt. kultury rowerowej

Lekcje rowerowe dla poszczególnych grup wiekowych

Przedszkola

W ramach zajęć przedszkolnych wprowadzamy podstawowe pojęcia związane z ruchem drogowym: czerwone i zielone światło, kilka podstawowych znaków. Poprzez zabawę dzieci uczą się reagować na znaki i sygnały drogowe oraz obserwować swoje otoczenie. W prosty sposób prezentujemy zalety ekologicznych środków transportu, takich jak rower, komunikacja miejska i poruszanie się pieszo.

Przedszkola →

Szkoły podstawowe i gimnzaja

Zajęcia kierujemy przede wszystkim do uczniów przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową (IV-V klasa) oraz uczniów gimnazjów.

Szkoły podstawowe i gimnzaja →
wfos
Zajęcia dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnzajów są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach projektu Cykloedukacja – edukacja ekologiczna młodych krakowian z zakresu zrównoważonego transportu.

Szkoły ponadgimnazjalne

Projekt dla szkół ponadgimnzajalnych dobiegł końca i będzie wznowiony w późniejszym terminie.

Szkoły wyższe

W ramach szkoleń dla studentów omawiamy wszystkie praktyczne aspekty jazdy na rowerze, ze szczególnym uwzględnieniem przemieszczania się pomiędzy punktami najważniejszymi dla studentów. Podpowiadamy jak kupić niedrogi rower, którędy jechać, jak przewozić bagaż. Przedstawiamy bogatą ofertę krakowskiej kultury rowerowej.

Ponadto w ramach pakietu rowerowego dla uczelni przeprowadzamy audyty infrastruktury rowerowej na poszczególnych jednostkach wraz z zaleceniami dot. poprawy atrakcyjności Uczelni w dziedzinie transportu rowerowego (zob. przykładowy raport dla UJ).

Zajęcia i audyty dla uczelni prowadzimy poza projektami edukacyjnymi finansowanymi przez WFOŚ/NFOŚ. W celu nawiązania współpracy prosimy o kontakt.

KONTAKT

Zgłoszenia i zapytania związane z edukacją prosimy kierować na adres:
edukacja@kmr.org.pl

Przydatne adresy

Strona projektu Rowerowa Szkoła – informacje o projekcie, poradnik rowerzysty, informacje nt. kokursów dla uczniów, nauczycieli i szkół;
Poradnik sieci Miasta dla Rowerów – uniwersalny poradnik rowerowy, kopalnia pomysłów i rozwiązań dla każdego miejskiego rowerzysty;
Test dla rowerzystów i kierowców – quiz sprawdzający znajomość przepisów oraz praktycznej umiejętności poruszania się rowerem po Krakowie;
Baza wiedzy bezpieczeństwa ruchu drogowego – kompendium wiedzy potrzebnej przy zdawaniu egzaminu na kartę rowerową.

Aktualności

[ic_add_posts category=’edukacja’ showposts=’5′]