Szkoły

Uwaga, projekt edukacyjny dobiegł końca i będzie wznowiony w późniejszym terminie.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla szkół podstawowych i gimnzajów, prowadzonych przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Aby wziąć udział w zajęciach należy wysłać zgłoszenie na adres: edukacja@kmr.org.pl

Tematyka lekcji rowerowych prowadzonych przez Kraków Miastem Rowerów

  • zalety wykorzystywania roweru
  • porady dotyczące wyboru typu roweru, wyposażenia oraz ubioru
  • zasady bezpiecznego poruszania się i parkowania roweru
  • praktyczne porady doświadczonych rowerzystów miejskich
  • zrównoważony transport
  • informacje nt. kultury rowerowej

Lekcje rowerowe dla poszczególnych grup wiekowych

Szkoły podstawowe

Tematyką zajęć w SP jest głównie bezpieczeństwo ruchu drogowego, dlatego stanowią one świetne przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową. Wyjaśniamy krok po kroku wszystkie zagadnienia związane m.in. z obowiązkowym wyposażeniem roweru, miejscem rowerzysty na drodze, pierwszeństwem przejazdu i najważniejszymi znakami. Zajęcia prowadzone są w sposób interaktywny, a najaktywniejsi uczestnicy otrzymają gadżety rowerowe.
Zajęcia kierujemy przede wszystkim do uczniów przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową (IV-V klasa).

Gimnazja

W trakcie zajęć z uczniami gimnazjum skupiamy się na korzyściach z jazdy na rowerze. Zachęcamy młodzież do aktywnego trybu życia i uczestnictwa w kulturze rowerowej. Ponadto przedstawiamy wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, zasadami pierwszeństwa itd. wfosZajęcia prowadzone są w sposób interaktywny, a najaktywniejsi uczestnicy otrzymają gadżety rowerowe.

Zajęcia dla szkół podstawowych i gimnzajów są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach projektu Cykloedukacja – edukacja ekologiczna młodych krakowian z zakresu zrównoważonego transportu.

Szkoły ponadgimnazjalne

W rozmowach z uczniami szkół ponadgimnazjalnych przedstawiamy problemy transportowe współczesnych miast i możliwe ich rozwiązania. Staramy się zainteresować uczniów problemami związanymi z jakością życia, przestrzenią publiczną i ochroną środowiska. Przysłuchujemy się ich własnym obserwacjom z codziennego życia oraz osobistym przemyśleniom. Ponadto zachęcamy do jazdy na rowerze oraz omawiamy jej praktyczne aspekty w ruchu miejskim. Zajęcia prowadzone są w sposób interaktywny, a najaktywniejsi uczestnicy otrzymają gadżety rowerowe.

Zajęcia dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych są dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ogólnopolskiego projektu Rowerowa Szkoła.