11/2012 Zgłaszanie uwag do audytów

W odpowiedzi na uwagi do kilku audytów przesłanych za pośrednictwem ePUAPu dostaliśmy odpowiedź, iż… nie były brane pod uwagę, ponieważ nie zostały wysłane na adres emailowy pana Brągiela z ZIKiT podany przy ogłoszeniu audytu. W naszej ocenie to skandaliczne zachowanie naruszające m.in. kodeks postępowania administracyjnego. Skierowaliśmy w tej sprawie skargę do Urzędu Miasta Krakowa i liczymy na poprawne przeprowadzenie audytów.


Treść pism przesłanych z ZIKiT:  

W odpowiedzi na mail: z dnia 17.10.2012r. dotyczący przesłanych uwag do projektu „Budowa stacji paliw przy skrzyżowaniu ul. Babińskiego z ul. Bunscha w Krakowie” przedstawionych do audytu rowerowego informuję. że Zespół Zadaniowy ds. audytów rowerowych w mieście Krakowie na 14-ym posiedzeniu w dniu 18.10.2012r. nie rozpatrywał ww. uwag, gdyż zostały przesłane na niewłaściwy adres mailowy — adres do przesyłania uwag jest każdorazowo podawany na stronie internetowej ZIKiT w zakładce: Audyty rowerowe — projekty do opiniowania. Uwagi te zostały przesłane mailem do biura projektowego „Projmar” i będą analizowane na powtórnym audycje dla powyższego tematu. Protokół z ww. posiedzenia Zespołu jest do wglądu na stronie internetowej ZIKiT w zakładce: Auduty rowerowe — zestawienie audytów.

W odpowiedzi na mail: z dnia 20.11.2012r. dotyczący przesłanych uwag do projektów dot. ul. Zalesie i połączenia szpitala im. Jana Pawła II z ul. Opolską, przedstawionych do audytu rowerowego informuję, że Zespół Zadaniowy ds. audytów rowerowych w mieście Krakowie na 16-ym posiedzeniu w dniu 22.11.2012r. nie rozpatrywał ww. uwag, gdyż zostały przesłane na niewłaściwy adres mailowy — adres do przesyłania uwag jest każdorazowo podawany na stronie internetowej ZIKiT w zakładce: Audyty rowerowe — projekty do opiniowania. Uwagi te zostaną rozpatrzone ewentualnie w przypadku powtórnych audytów dla powyższych tematów.


Treść naszej skargi: 

W odpowiedzi na pismo z dnia 26.11.2012, nr ZIKiT/S/93095/12/IPD/81918 oraz z dnia 28.11.2012, nr ZIKiT/S/104694/12/IPD/82585 składamy skargę na stanowisko przedstawione przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz odmowę uwzględnienia uwag audytowych do projektu „Budowa stacji paliw przy skrzyżowaniu ul. Babińskiego z ul. Bunscha w Krakowie”, przesłanych w piśmie z dnia 17.10.2012 oraz „Rozbudowa ul. Zalesie na odcinku od ul. Zachodniej do planowanego zjazdu na teren inwestycji niedrogowej”, „Połączenie szpitala im. Jana Pawła II z ul. Opolską” i „Koncepcja przebudowy ul. Zalesie na odcinku od skrzyżowania z ul. Studzianki do skrzyżowania z ul. Kobierzyńską” przesłanych w piśmie z dnia 20.11.2012.

Pismami z dni 26.11.2012 i 28.11.2012 Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie poinformował nas, że w/w uwagi nie zostały omówione i uwzględnione podczas zebrania zespołu audytowego w dniu 18.10.2012 r., powołując się na to że zostały rzekomo przesłane na niewłaściwy adres poczty elektronicznej.

Biorąc pod uwagę, że – jak wynika z udzielonej odpowiedzi – uwagi trafiły do adresata, stwierdzić należy, iż w/w stanowisko jest błędne i stanowi próbę uniknięcia wypowiedzenia się co do zgłoszonych uwag. Nie sposób pominąć milczeniem panującego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie nieporządku, skoro kierowane do niego pisma „giną” zamiast być niezwłocznie przekazywane do właściwych jednostek. Zarządzenie nr 1577/2011 Prezydenta Miasta Krakowa mówi jedynie o opiniach uzyskiwanych przez pocztę elektroniczną, a ePUAP w istocie swojego działania jest właśnie pocztą elektroniczną. Dodatkowo składanie uwag poprzez ePUAP daje gwarancję odebrania tychże przez ZIKiT, czego zwykłe e-maile nie oferują. Zwrócić należy uwagę, iż nawet uwagi przesłane tradycyjną pocztą czy omyłkowo skierowane do niewłaściwej instytucji (a następnie przesłane w trybie k.p.a.) musiałyby zostać uwzględnione. Żaden zapis w ogłoszeniu o audycie nie zwalnia ZIKiT z tego obowiązku.

Stwierdzić należy zatem, że sposób przeprowadzenia w/w audytów jest wadliwy i w związku z powyższym żądamy:

  • ponowienia posiedzenia zespołu audytowego i uwzględnienia uwag przesłanych przez nas w dniu 17.10.2012 oraz 20.11.2012.
  • ustalenia osób odpowiedzialnych za nieprzekazanie dalej uwag w ramach struktury organizacyjnej ZIKiT i wyciągnięcia w stosunku do w/w osoby konsekwencji służbowych.
  • poprawne wykonywanie Zarządzenia nr 1577/2011 w przyszłości.

Treść odpowiedzi: File-PNG-icon

Odpowiadając na skargę z 7 grudnia 2012 r., która do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęła za pośrednictwem platformy ePUAP, dotyczącą zastrzeżeń odnośnie procedowania korespondencji zawierającej uwagi m.in. do zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie stacji paliw przy skrzyżowaniu ul. Babińskiego z ul. Bunscha, które zostały zgłoszone celem ich omówienia i uwzględnienia w ramach posiedzenia zespołu audytowego, uprzejmie informuję.

Stanowisko Zarządu Infrastruktury i Transportu w Krakowie zawarte w pismach z 26 i 28 listopada 2012 r. nie stanowi odmowy ujęcia uwag do audytów projektów lecz informację, że ze względu na termin wpływu do ww. miejskiej jednostki organizacyjnej zgłoszone uwagi zostaną rozpatrzone w przypadku ponownego audytu. Uwagi z 17 października 2012 r. dotyczące realizacji skrzyżowania ul. Babińskiego i Bunscha wpłynęły do Zarządu Infrastruktury Komunalneji Transportu za pośrednictwem platformy ePUAP na dzień przed planowanym posiedzeniem, nie było zatem możliwości, aby trafiły odpowiednio wcześniej do Sekretarza Zespołu, w celu zapoznania się z nimi. Zaznaczyć należy, iż uwagi te zostały przesłane do projektanta inwestycji w celu ich przeanalizowania, jednakże do chwili obecnej projektant nie przedstawił zmian w projekcie, uwzględniających zgłoszone do rozpatrzenia w czasie audytu wnioski.
Uwagi z 20 listopada 2012 r. dotyczące ulicy Zalesie oraz ulicy Opolskiej zostały przesłane do Zarządu Infrastruktury i Transportu 2 dni przed planowanym audytem
w związku z czym Sekretarz Zespołu nie mógł z nimi merytorycznie zapoznać się, niemniej jednak uwagi te zostaną rozpatrzone w przypadku powtórnych audytów.

Informuję również, iż każdorazowo do opiniowanego projektu załączany jest adres mailowy Sekretarza Zespołu na który należy przesyłać uwagi. Daje to możliwość bezpośredniego i szybkiego dotarcia informacji do osoby zajmującej się sprawą. Po za tym należy wskazać, iż przesyłanie wniosków i uwag na inny adres aniżeli wskazany w informacji o planowanym audycie powoduje opóźnienia w ich otrzymaniu przez osoby odpowiedzialne za ten zakres działania. Z przedłożonych przez Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wynika, że jedynie Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów przesyła uwagi do danego projektu na inny adres niż wskazany, mimo każdorazowej prośby o przekazanie ich na adres: rbragiel@zikit.krakow.pl.

Z uwagi na powyższe okoliczności skargę uznaję za nieuzasadnioną. Informuję zarazem, że zgodnie z art. 239 Kodeksu postępowania administracyjnego w przypadku, gdy skarga w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności – organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy – bez zawiadamiania skarżącego.