Masowy rok 2013
Rok 2013 krakowscy cykliści rozpoczęli wyrażeniem swoich postulatów podczas Krakowskiej Życzeniowej Masy Krytycznej. Padło wówczas życzenie aby rok 2013 stał się przełomowym pod względem ilości rowerzystów na krakowskich drogach. Czy marzenie się ziściło? Z pewnością ostatnie 12 miesięcy przyniosło zwrot w popularności krakowskich Mas Krytycznych.
Masa protestuje
W lutym uczestnicy Masy po raz pierwszy włączyli się w protest przeciwko katastrofalnemu stanowi krakowskiego powietrza. Temat powrócił w październiku, kiedy połączone zostały siły cyklistów i Krakowskiego Alarmu Smogowego podczas Marszu Żałobnego Powietrza. Największym echem w mediach odbił się jednak happening podczas Budżetowej Masy Krytycznej (listopad 2013) kiedy to, w odpowiedzi na oburzająco niskie nakłady przeznaczone na politykę rowerową w 2014 roku, rowerzyści pod Magistratem na własną rękę zabrali się za „rozwijanie” symbolicznie zobrazowanej infrastruktury.
Masa dla wszystkich
Rower jest uniwersalnym i egalitarnym środkiem transportu. Z tego powodu zachęcaliśmy do uczestnictwa w masie konkretne grupy osób: Szkolna Masa Krytyczna promowała dojazd rowerem do szkoły, Studencka Masa Krytyczna ukazywała krakowskim żakom inne oblicze miasta, Kobieca Masa Krytyczna podkreślała, że na rowerze można przemieszczać się bez uszczerbku na elegancji, Integracyjna Masa Krytyczna, współorganizowana przez handbike’owców łączyła wszystkich cyklistów we wspólnej radości z jazdy.
Zwieńczeniem mas dedykowanych była Krakowska Krakowska Masa Krytyczna- festiwal lokalnego patriotyzmu uatrakcyjniony przejazdem przez Barbakan.
Elementami, które pojawiły się w ostatnim roku są również „Strefa dzieci” i „We speak English zone” poprawiające komfort szczególnych uczestników, oznaczone specjalnymi tabliczkami, obszary w masowym przejeździe.
Masa współpracuje
Ku radości członków Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów Masa zaczęła być postrzegana jako partner przez poważne i szacowne instytucje. Rok 2013 przyniósł współpracę z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Slot Festiwalem, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Gimnazjum nr 36. Wspierali nas również Resto Illuminati, Cafe Botanika i Bike Belle.
Masa wyjaśnia
W odpowiedzi na postulaty wielu uczestników, od 2013 roku wprowadzone zostały informacyjne ulotki dla kierowców i pieszych na temat celów i założeń wydarzenia, rozdawane w trakcie przejazdu. Pozytywny obraz Masy podtrzymywany jest również poprzez kontakt z mediami- co miesiąc istnieliśmy w różnych środkach masowego przekazu.
Chociaż nie udało się przekroczyć magicznego, upragnionego 1000 uczestników, można z pewnością stwierdzić, że rok 2013 był rokiem Masy Krytycznej!
Jaki będzie 2014? To zależy między innymi od Was drodzy czytelnicy-rowerzyści!