Rowerem podczas ŚDM

Biorąc pod uwagę ograniczenia ruchu samochodowego podczas Światowych Dni Młodzieży gorąco zachęcamy do korzystania z roweru, jako środka transportu. Wjazd rowerem jest dozwolony do wszystkich stref poza okolicą Błoń oraz Łagiewnik. http://krakow.pl/komunikacja/200582,1846,komunikat,schemat_organizacji_ruchu_podczas_sdm_2016.html

Dla wszystkich, którzy jeszcze nie do końca czują się na siłach, żeby wyjechać na miasto przygotowaliśmy krótki poradnik.

Garść najważniejszych przepisów:

  1. Poruszamy się po wyznaczonej drodze dla rowerów, a w przypadku jej braku po jezdni – około 1 metra od krawężnika, aby uniknąć studzienek, nie wpaść w krawężnik ani nie zostać uderzonym otwierającymi się drzwiami zaparkowanego auta; przed skrzyżowaniem możemy pojechać środkiem pasa ruchu, aby być lepiej widocznym.
  2. Chodnik pozostawiamy dla pieszych – istnieją tylko trzy przypadki, kiedy rowerzysta może się na nim znaleźć:

– gdy opiekuje się dzieckiem do lat 10 jadącym na rowerze,

– gdy na jezdni dopuszczona jest maksymalna prędkość wyższa niż 50km/h i jednocześnie chodnik ma powyżej 2 metrów szerokości

– gdy panują trudne warunki atmosferyczne.

  1. Sygnalizujemy swoje zamiary zmiany toru ruchu poprzez wyciągnięcie ręki.
  2. Po kontrapasach poruszamy się jedynie w wyznaczonym kierunku (przeciwnym do kierunku ruchu samochodów). Jadąc w przeciwną stronę poruszamy się wraz z samochodami prawą stroną jezdni.
  3. Tory tramwajowe przecinamy pod kątem jak najbardziej zbliżonym do prostego, a na ulicach takich jak Długa, Karmelicka, czy Zwierzyniecka jedziemy między torami dla naszego bezpieczeństwa.
  4. Jeździmy na przepisowo wyposażonym rowerze – mamy sprawny co najmniej jeden hamulec, czerwony odblask z tyłu, sygnał dźwiękowy oraz oświetlenie: z przodu białą, z tyłu czerwoną lampkę, które w dzień może być zdemontowane.

Więcej dokładnych informacji znajdziecie w naszych filmikach:

http://kmr.org.pl/edukacja/cykloakademia/

Podczas ŚDM utrudnione będzie korzystanie z niektórych ulic, dlatego zachęcamy do wyszukiwania alternatywnych tras na mapie rowerowej:

http://ibikekrakow.com/mapa/#13/50.0617/19.9477

W przypadku problemów z wyznaczeniem trasy dla siebie prosimy o kontakt.

Aby zapewnić naszemu rowerowi bezpieczeństwo przypinajmy go zawsze do solidnych stojaków ulockiem lub porządnym łańcuchem za ramę i przednie koło.

Leszek Kozlowski

foto: Leszek Kozlowski, „Street biking”, Flickr