Zarząd Stowarzyszenia w okresie 12.2015-06.2016

Skład zarządu stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów w okresie 12.2015-06.2016

Krzysztof Nil RybaKrzysztof Nil Ryba – prezes Zarządu

Dziennikarz społeczny, redaktor Encyklopedii Krakowskiej Komunikacji, z wykształcenia inżynier oprogramowania i project manager. Propagator idei zrównoważonego transportu, którą jego zdaniem należy wdrażać, a nie tylko mówić i pisać o niej w kolejnych dokumentach planistycznych. Zwolennik szerokiego uprzywilejowania i priorytetów dla komunikacji zbiorowej. Zna realia poruszania się po mieście z kilku perspektywy – po Krakowie chodzi pieszo oraz jeździ w kolejności: rowerem, komunikacją miejską i samochodem. Uważa, że przez 20 lat od transformacji ustrojowej wyhodowany został w Polsce kult samochodu, a mieszkańcy miast powoli ale skutecznie ograbieni zostali z przyjaznej przestrzeni publicznej, o której przywrócenie aktywnie zabiega.
Miłośnik dwóch kółek, stref Tempo30, ściętych krawężników, asfaltu na drogach dla rowerów i wzajemnego poszanowania na drodze przez wszystkich uczestników ruchu. Jednocześnie aktywista działający na rzecz praw pieszych i niechronionych uczestników ruchu.

Marcin Dumnicki z synkiemMarcin Dumnicki – sekretarz Zarządu

Ojciec trójki dzieci, matematyk. Przez rok mieszkał w Amsterdamie, gdzie zobaczył, jak miasto powinno dbać o potrzeby transportowe mieszkańców. Rowerem jeździł do liceum, na studia i już z tego nie wyrósł. Obdarzony dużą potrzebą wolności i niezależności niechętnie korzysta z komunikacji miejskiej i samochodu, który zresztą (decyzja podjęta przez całą rodzinę) niedawno sprzedał. Dzieci wozi wielkim rowerem cargo i pokazuje uroki samodzielnej jazdy. Zwolennik wychowywania do samodzielności od najmłodszych lat, chciałby przekształcić Kraków w miasto przyjazne również kilkulatkom na rowerkach.
Alergicznie reaguje na narzekanie, lubi otaczać się osobami, które potrafią wspólnie działać. Matematyczny umysł nakazuje mu zadawać pytania o rzeczy pozornie oczywiste i odkrywać, że łamanie stereotypów daje więcej satysfakcji, niż podążanie utartymi ścieżkami.
W Stowarzyszeniu działa od pamiętnego zebrania założycielskiego, prowadząc i nagłaśniając Masy Krytyczne, edukując na wszelkie możliwe sposoby. Ostatnio filmuje umówionych i przygodnie napotkanych krakowskich rowerzystów pokazując, jak radzić sobie wśród niedostatków infrastruktury.

Jaroslaw_PrasolJarosław Prasoł – skarbnik Zarządu

 

 

 

 

 

560380_10150690801448525_514107088_nKatarzyna Anna Dyląg – członkini Zarządu

Lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii, chętnie podkreśla zdrowotne aspekty codziennego korzystania z roweru, a swoją działalność w Stowarzyszeniu traktuje jak cegiełkę w budowie lepszego Krakowa. Mając za sobą doświadczenia mieszkania w USA i w Rzymie oraz liczne podróże do krajów Europy, jest przekonana, że rozwój miasta powinien być utożsamiany z wzrostem jakości życia jego mieszkańców. Z roweru korzysta od dziesięciu lat, ze Stowarzyszeniem związana od dwóch, początkowo jako koordynator Masy Krytycznej, a następnie jako członek Zarządu. Estetka, entuzjastka cycle chic, uważa, że zrównoważony transport czyni miasto ładniejszym, spokojniejszym i radośniejszym.

Helena Karniewicz – człoHelena Karniewicznkini Zarządu

Z wykształcenia rosjoznawczyni, obecnie pracownica korporacji. Warszawianka, mieszka Krakowie od ponad dekady. Przesiadła się na rower bo uważa, że to jedyny logiczny wybór w mieście. Współpracę ze Stowarzyszeniem zaczęła w 2012 roku. Zaangażowana w organizację Święta Cyklicznego (2012-2014), Masy Krytycznej, współautorka Raportu o Stanie Infrastruktury Rowerowej na Uniwersytecie Jagiellońskim (2012), organizatorka warsztatów i prelekcji, członkini Pierwszej Spółdzielni Rowerowej cargo. Jest zwolenniczką ograniczania ruchu samochodowego w Krakowie, marzy o centrum uwolnionym od aut na rzecz ruchu pieszego i rowerowego, w tym rowerów towarowych.

 


Archiwum:

Skład Zarządu KMR w okresie czerwiec 2014-grudzień 2015
Zarząd KMR w kadencji lipiec 2012-czerwiec 2014