Rózga dla prezydenta Majchrowskiego – rowerowe Mikołajki 2015.

Zapraszamy wszystkich: rowerzystów, pieszych, pasażerów transportu zbiorowego i kierowców do wręczenia rózgi prezydentowi Majchrowskiemu.

Spotykamy się w niedzielę, 6.12.2015 o godzinie 11:00 na Rynku Głównym pod wieżą ratuszową. Bierzemy rowery, czapki św. Mikołaja oraz rózgi (mogą być też stare miotły).

Wbrew publicznym deklaracjom władz Krakowa o przeznaczeniu w 2016 r. ok. 40 mln złotych na infrastrukturę rowerową, w tym około 14 mln złotych środków unijnych, w projekcie budżetu na przyszły rok znalazły się jedynie te ostatnie. Prezydent nie przedstawił też dotąd Radzie Miasta projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej, obejmującej realizację inwestycji rowerowych.

Opóźnia to znacząco popieraną przez ponad 85% Krakowian (175033 osób) głosujących w referendum w maju 2014 r. budowę spójnej sieci tras rowerowych i może stanowić naruszenie ustawy o referendum lokalnym, którego jednoznaczny wynik wiąże władze Krakowa. Więcej szczegółów:http://bit.ly/1Q4NnOq

grafika


Wykorzystanie środków unijnych było planowane przed referendum lokalnym i nie może być traktowane jako realizacja jego wyniku. Po referendum powołany został przez prezydenta Krakowa zespół, którego członkami byli również jego przedstawiciele, który jednogłośnie przyjął rekomendację finansowo – rzeczową na kwotę 145 mln na samodzielne inwestycje rowerowe do wprowadzenia do Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) miasta.

W związku z tym 6 grudnia wyjdziemy* z rowerami na ulice Krakowa i zaniesiemy prezydentowi Majchrowskiemu rózgę za nierealizowanie obowiązku wynikającego z ustawy o referendum lokalnym. Na drzwiach magistratu umieścimy też przygotowany przez ZIKiT projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej w zakresie inwestycji rowerowych, spełniający rekomendację zespołu referendalnego powołanego przez prezydenta Majchrowskiego, domagając się przedłożenia go Radzie Miasta.

Do zobaczenia!

*Ponieważ UMK nie wyraził zgody na przejazd nasz protest odbędziemy pieszo. W opinii naszej i współpracujących z naszym stowarzyszeniem prawników decyzja urzędu nie ma podstaw prawnych w związku z czym podejmiemy odpowiednie kroki, aby taka sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

Trasa przemarszu: wieża ratuszowa – okrążenie Rynku – ul. Sławkowska – Planty – ul. Floriańska – Rynek – ul. Grodzka – plac Wszystkich Świętych. Kończymy przed godz. 12.

Wydarzenie na facebook’u – tutaj.