Zarząd Stowarzyszenia

Aktualny skład zarządu stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów

Marcin Dumnicki z synkiemMarcin Dumnicki – prezes Zarządu

Ojciec trójki dzieci, matematyk. Przez rok mieszkał w Amsterdamie, gdzie zobaczył, jak miasto powinno dbać o potrzeby transportowe mieszkańców. Rowerem jeździł do liceum, na studia i już z tego nie wyrósł. Obdarzony dużą potrzebą wolności i niezależności niechętnie korzysta z komunikacji miejskiej i samochodu, który zresztą (decyzja podjęta przez całą rodzinę) niedawno sprzedał. Dzieci wozi wielkim rowerem cargo i pokazuje uroki samodzielnej jazdy. Zwolennik wychowywania do samodzielności od najmłodszych lat, chciałby przekształcić Kraków w miasto przyjazne również kilkulatkom na rowerkach.
Alergicznie reaguje na narzekanie, lubi otaczać się osobami, które potrafią wspólnie działać. Matematyczny umysł nakazuje mu zadawać pytania o rzeczy pozornie oczywiste i odkrywać, że łamanie stereotypów daje więcej satysfakcji, niż podążanie utartymi ścieżkami.
W Stowarzyszeniu działa od pamiętnego zebrania założycielskiego, prowadząc i nagłaśniając Masy Krytyczne, edukując na wszelkie możliwe sposoby. Ostatnio filmuje umówionych i przygodnie napotkanych krakowskich rowerzystów pokazując, jak radzić sobie wśród niedostatków infrastruktury.

Krzysztof Nil RybaKrzysztof Nil Ryba – sekretarz Zarządu

Dziennikarz społeczny, redaktor Encyklopedii Krakowskiej Komunikacji, z wykształcenia inżynier oprogramowania i project manager. Propagator idei zrównoważonego transportu, którą jego zdaniem należy wdrażać, a nie tylko mówić i pisać o niej w kolejnych dokumentach planistycznych. Zwolennik szerokiego uprzywilejowania i priorytetów dla komunikacji zbiorowej. Zna realia poruszania się po mieście z kilku perspektywy – po Krakowie chodzi pieszo oraz jeździ w kolejności: rowerem, komunikacją miejską i samochodem. Uważa, że przez 20 lat od transformacji ustrojowej wyhodowany został w Polsce kult samochodu, a mieszkańcy miast powoli ale skutecznie ograbieni zostali z przyjaznej przestrzeni publicznej, o której przywrócenie aktywnie zabiega.
Miłośnik dwóch kółek, stref Tempo30, ściętych krawężników, asfaltu na drogach dla rowerów i wzajemnego poszanowania na drodze przez wszystkich uczestników ruchu. Jednocześnie aktywista działający na rzecz praw pieszych i niechronionych uczestników ruchu.

Jaroslaw_PrasolJarosław Prasoł – skarbnik Zarządu
 

 
 

 

Anna Czerwień-Gaś – członkini Zarządu

Łukasz Chruścicki – członek Zarządu

 

 

 

 


Archiwum:
Skład Zarządu KMR w okresie grudzień 2015-czerwiec 2016
Skład Zarządu KMR w okresie czerwiec 2014-grudzień 2015
Zarząd KMR w kadencji lipiec 2012-czerwiec 2014